Absolvujete to jednou, dvakrát, možná třikrát za život. Není to narození vlastního dítěte ani svatba. Nicméně, pro spokojený život je to také velmi zapotřebí. Koupě nemovitosti. Ať už se rozhodnete pro byt nebo dům, v obou případech je to velká věc, která vyžaduje čas, rozvahu, spoustu peněz a také informací. Ty má v malíčku naslovovzatý odborník, výkonný ředitel realitní kanceláře Reality Alpia Michal Potaš.
„Když se rozhodneme pro koupi nemovitosti, v první řadě bychom měli začít vyřešením financování. Většinou se jedná o kombinaci hotovosti a hypotečního úvěru. V případě, že budete financovat přes hypotéku, začněte s hypotečním specialistou. Ten prověří vaši bonitu a zjistí, jaký úvěr můžete získat a tím pádem, jakou nemovitost můžete koupit,“ ozřejmuje možnosti financování Potaš s tím, že v případě vyplácení v hotovosti, musí být peníze převedeny přes účet, jelikož částka vyšší než 15 tisíc eur nesmí jít z ruky do ruky.
To, kdy a jakým způsobem budou peníze vyplaceny, je podle ředitele Reality Alpia předmětem dohody. Vysvětluje však, že za velmi bezpečné se považuje vložit peníze do úschovy třetí straně, která je vyplatí až poté, co budou splněny podmínky. Při financování přes hypoteční úvěr určí podmínky, kdy budou peníze vyplaceny, banka.
Toto si všímejte při obhlídce…
Hned poté, co dořešíte otázku financování, je třeba, definovat si priority, jako je typ nemovitosti, lokalita, rozloha a pod. Následně začíná samotný proces hledání vhodné nemovitosti a obhlídky. Těch zřejmě absolvujete hned několik. Odborník proto radí, zaměřit se především na lokalitu, která je při hledání nového bydlení nejdůležitější, jelikož umístění nemovitostí nejvíce ovlivňuje jejich konečnou cenu.
Nezapomeňte si také všímat okolí a sousedů. „Určitě uděláte dobře, pokud si na obhlídku vezmete stavebníka a před koupí si promluvíte se sousedy, abyste věděli, u koho budete bydlet. Je také dobré ověřit si občanskou vybavenost, tedy kvalitu škol v okolí, dostupnost obchodů, veřejné dopravy a všeho, co můžete v životě potřebovat,“ uvažuje Michal Potaš.
Co se týče samotné stavby, je podle ředitele realitky, dobré všímat si dispozic místností, jejich rozlohy, také rohů místností, zda nejsou vlhké nebo plesnivé, plafon a také to, zda neteče střecha. Většina ostatních drobností, které mají význam při stanovení konečné ceny nemovitosti, lze podle Potašových slov odstranit rekonstrukcí.
Vybrali jste si. A co dál?
Výkonný ředitel Reality Alpia zdůrazňuje, že jakmile se dům či byt rozhodnete koupit, je třeba složit rezervační zálohu, která umožňuje realizovat další kroky s tím, že nemovitost nekoupí nikdo jiný. Potom zůstává vyřešit financování a podmínky kupní smlouvy. Následně dochází k samotnému podpisu smlouvy, k převodu na katastru nemovitostí a předání nemovitosti novému majiteli. Řeší se přepisy energií, v případě, že se jedná o byt, přihlášení se u správce nemovitosti, dále přihlášení daně, komunálního odpadu, internetu, televize a ostatních věcí spojených se samotným užíváním nemovitosti.
Kroků, které jsou při koupi bytu či domu potřebné, je tedy, jak je vidět, více, než dost a bez dobré realitní kanceláře to budete mít pořádně náročné. Porovnávat ceny a konkurenci, vyjednávat o konečné ceně, zajistit kupní smlouvu, bezpečný převod nemovitosti či odkontrolovat průběh obchodu na katastru. S tím vším, is mnoha jiným, vám umí pomoci právě kvalitní realitka.
S realitkou nebo bez?
Její makléři nejlépe vědí, s kým spolupracovat a komu se raději vyhnout. Znají ceny nemovitostí a umí zajistit, že svůj vysněný dům či byt koupíte za vhodnou cenu. Kromě toho vám zajistí předání nemovitosti a také důležitý poprodejní servis, kdy vám asistují při úkonech, které po koupi musíte nutně udělat.
„Výběru realitní kanceláře by měl každý člověk věnovat dostatek času, ať už při přípravě a prodeji nebo při koupi nemovitosti. V zahraničí je běžné, že svého makléře má také kupující. Ten pro svého klienta vyhledává nemovitosti podle jeho požadavků,“ vysvětluje Potaš a dodává, že takový makléř je výborně zorientován na trhu, zná praktiky realitních kanceláří, ví, jaká je za danou nemovitost vhodná cena a umí vyjednávat s lidmi.
A právě vyjednávání ceny může být někdy těžký oříšek. Realitní makléř vám však dokáže domluvit lepší cenu, než kdybyste se o to pokoušeli sami. No a také vás umí správně usměrnit, zastoupit před prodávajícími i před konkurenčními kancelářemi a v neposlední řadě zajistit, abyste si tu svoji vysněnou nemovitost koupili bezpečně a za výhodných podmínek.
Není makléř jako makléř
Jak ale toho nejlepšího makléře najít? „Nejlepším vodítkem bude zkušenost někoho, komu důvěřujete. Pomoci mohou také recenze na internetu, které zde někteří makléři mají. Doporučuji také sledovat stránku dané realitní kanceláře, prohlédnout si prostory, ve kterých makléři pracují, či to, kde inzerují. Důležité je také všímat si připravenosti makléře, jeho reakce,“ prozrazuje tipy na to, jak najít toho, který vám bude vyhovovat a dodává: „Určitě nedoporučuji spolupráci s makléřem, který není připraven a nemá kancelář, ani web stránku. Nespokojte se s neprofesionálním makléřem jen proto, že je levný. Jde přece o vaše bydlení a v takovém případě bývají chyby velmi drahé, někdy až fatální“.
Jak Potaš na závěr zdůrazňuje, kvalitní realitní kanceláři vypracuje smlouvy renomovaný právník a makléř odsleduje průběh převodu nemovitosti na katastru tak, aby vše proběhlo hladce. V den podpisu kupní smlouvy by měl makléř vytáhnout list vlastnictví a zkontrolovat stav: „Kontrolujeme aktuálního majitele nemovitosti i to, zda může podepsat smlouvu. Kontrolujeme také tíhy, poznámky, exekuce a to, zda na danou nemovitost nebyla na katastru vložena jiná smlouva“.
Koupě nemovitosti, jak je vidět, opravdu není záležitost jednoho odpoledne či pár kliků na internetu. Nestačí si jen vybrat a zaplatit. A proto, chcete-li své nové bydlení koupit bez problémů, výhodně, pohodlně a s jistotou, nejlepší, co pro svou budoucnost můžete udělat, je svěřit koupi svého vysněného bytu či domečku odborníkům. Využít služeb realitní kanceláře je totiž krok, kterého určitě neprohloupíte.