10.9 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyZateplení chalupy vyžaduje jiný přístup než dům

Zateplení chalupy vyžaduje jiný přístup než dům

Chaty či chalupy je často obtížné vytopit a udržet v nich během pobytu příjemnou teplotu. Zateplení v nich rozhodně vylepší komfort, musí však respektovat specifika jejich stavební konstrukce. Na co je třeba dát si pozor?

Zkušeností se zateplenými domy a veřejnými budovami máme už dnes dost, příjemné teplotní klima a úspory na vytápění jsou evidentním přínosem. Na zateplování chaty či chalupy se však mnozí dívají s nedůvěrou. Přitom právě budovy rekreačních domků, ve kterých si chceme užívat relaxace a pohody, mají většinou ochranu proti nepřízni počasí velmi slabou. Pokud uvažujete nad tím, jak zmírnit chladné noci na vaší chatě či chalupě, tento problém může vyřešit zateplení.

Zvláštnosti rekreačních domků
Vytápění v chatách a chalupách nebývá nadimenzováno na vysoký výkon, ale i zde lze ušetřit na vytápění a udržet teplo zateplením vnější stěny. Většina z nich má fasádu obloženou dřevem, lícovkami nebo má poměrně vlhké zdi. Navíc zateplení, a tedy i jeho konečná úprava by měly zapadat do koloritu prostředí, horského nebo vesnického, ve kterém se obvykle nacházejí. Ve většině případů jsou tedy pestrobarevné povrchové úpravy omítkami nevhodné. Kromě estetické stránky musí zateplení splňovat hlavně ochrannou a izolační funkci, což je poměrně problematické, když mnoho starších domů „trpí“ problémy se zvýšenou vlhkostí obvodových stěn. Třeba myslet i na to, že chalupy a chaty by měly zůstat v kontaktu s přírodou, a proto by na jejich izolaci měly být použity ekologické materiály. Všechny tyto požadavky v sobě spojuje provětrávané zateplení obvodových stěn s použitím minerální vlny, vysoce difúzních folií a dřevěného, ​​keramického či kamenného obkladu.

Řešení pro chalupy
Pro uchování příjemné teploty v interiéru chaty je optimální, když má tepelná izolace vysokou účinnost. Je tedy vhodné vybírat tepelné izolace s nízkým součinitelem tepelné vodivosti lambda. Zvolíte-li izolační materiál o hodnotě 0,032 – 0,037 W/m.K, získáte špičkové parametry, které jistě pocítíte při zimním i letním pobytu. Kvalitní tepelná izolace totiž ochrání chalupu i před přehříváním. U odvětraného systému se na rozdíl od tzv. kontaktního, při kterém se lepí izolace přímo na fasádu, upevní na stěnu nosný rošt, do kterého se tepelná izolace vloží a případně ještě ukotví. Rošty vytvářejí po celé výšce stěny nepřerušenou vzduchovou mezeru, která má za úkol odvětrávat procházející vlhkost. Aby správně fungovala, musí mít ve spodní části otvory, kterými se bude nasávat suchý vzduch a v horní zase mezery, kterými bude vycházet vzduch vlhký. Tyto otvory musí být zajištěny ochrannou mřížkou vůči hmyzu nebo hlodavcům. Vzduchová mezera tak slouží v letních měsících jako chlazení, takže nedochází k přehřívání staveb.

Vhodné materiály
Povrchová úprava provětrávaných fasád na chalupách nebo chatách se řeší většinou vodorovně orientovaným dřevěným obkladem, který ideálně chrání stavbu před povětrnostními podmínkami a zároveň zapadá do okolního prostředí. Minerální vlna dobře propouští vodní páry a proto je ideální pro použití při stavbách s vlhkými stěnami. Zakrytí takových stěn syntetickým neprodyšným materiálem, například polystyrenem, by mělo za následek hromadění vlhkosti a následnou tvorbu plísní. V první řadě je však třeba eliminovat zdroj vlhnutí zdiva.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek