9.6 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceMajetek domácností letos klesne nejvýše za 14 let

Majetek domácností letos klesne nejvýše za 14 let

Stane se tak po třech předchozích letech růstu.

Po třech předchozích letech výrazného růstu zaznamená majetek domácností ve světě letos pokles zhruba o dvě procenta, první výrazný pokles za posledních 14 let.

Důvodem je vysoká inflace, která se vytrvale zrychluje. Uvedla to tento týden německá pojišťovací společnost Allianz, na jejíž údaje se odvolala agentura AFP.

V roce 2021 dosáhla celková hodnota finančních aktiv ve světě 233 bilionů eur. Ve srovnání s rokem 2020 to představuje růst o 10,4 procenta, uvedla Allianz ve zprávě, která sleduje vývoj majetku domácností v téměř 60 zemích.

Výrazný růst majetku domácností, který zahrnuje hotovostní vklady, důchodové spoření a jiné investice, táhl zejména pozitivní vývoj na trzích.

Letos však do vývoje ekonomik zasáhla vysoká inflace. Za tou jsou zejména prudce rostoucí ceny energií v důsledku války na Ukrajině a následné zvyšování úrokových sazeb domácnosti tvrdě pocítí.

Allianz předpokládá, že globální finanční aktiva klesnou letos o více než 2 procenta. To bude znamenat první výrazný pokles od globální finanční krize v roce 2008. V reálných číslech majetek domácností klesne letos až o zhruba 10 procent.

„Rok 2021 představuje konec jedné éry,“ řekl hlavní ekonom Allianz Ludovic Subran. „Předchozí tři roky byly mimořádné, bonanza pro většinu střadatelů. Teď to bude jinak. A platí to nejen pro rok 2022, ale i další roky,“ dodal.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek